Moon Board – ścianka systemowa w Orlen Arena

0
Udostępnij.
Moon Board w Orlen Arena

Moon Board w Orlen Arena

MOON BOARD – z czym to się je?

Jednym z elementów ścianki wspinaczkowej w ORLEN ARENA jest ścianka systemowa MOON’a – mocno pochylony panel w kolorze fioletowym z przykręconymi białymi i czarnymi chwytami.

Ponieważ wiele osób pytało mnie o co chodzi z tą ścianką poniżej przedstawiłem Wam “know-how” treningu na ściance systemowej MOON BOARD.

MOON BOARD – skąd się wzięła?
Ścianka systemowa MOON’a została wymyślona przez Brytyjczyka Bena Moona. Urodzony w 1966 roku, największe swoje sukcesy wspinaczkowe odnosił na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Pomimo, że Ben ma na swoim karku już parę wiosen, jego forma wspinaczkowa jest wciąż na najwyższym poziomie – w 2015 roku pocisnął drogę za 9a!

Nazwiskiem Bena sygnowana jest marka MOON, która produkuje chwyty wspinaczkowe, ubrania i inny wspinaczkowy staff, który można kupić np poprzez stronę internetową www.moonclimbing.com.

Można tam wyczytać, że Ben Moon był jednym z pomysłodawców ścianki systemowej MOONBOARD, która to wyewoluowała z innego znanego przyrządu treningowego jakim jest CAMPUS BOARD, o którym napisze innym razem.

W skrócie, największą zaletą  MOON BOARD’a jest integralność treningu z interaktywną stroną www.moonclimbing.com. Na czym to polega? Otóż na tej stronie, w zakładce MOONBOARD > Problems, mamy dostęp do bazy ponad 1400 “problemów *) ” wymyślonych przez użytkowników MOON BOARD’a z całego świata!

Każdy może wymyślić “problem”, wycenić, dodać do bazy i poddać ocenie innym wspinaczom. Każdy zalogowany użytkownik może zweryfikować trudność, może dodać komentarz i zamieścić filmik z przejścia. Dzięki dostępowi do bazy “problemów” można trenować i porównywać swoje umiejętności z innymi i weryfikować postęp swojej formy wspinaczkowej.

Budowa.
Schemat budowy ścianki MOON BOARD dostępna jest na stronie tutaj. To pochylony na 40 stopni panel o długości 3,63 metra, który podparty jest pionową częścią dla stopni o wysokości 37 cm. Otwory wywiercone są symetrycznie w 18 rzędach i w 11 kolumnach co 20 cm. Na ścianie musimy przykręcić chwyty MOON’a. W zakładce MOONBOARD > Hold setup możemy wybrać sposób przykręcenia chwytów, w zależności od tego, ile i jaki zestaw chwytów posiadamy. Na ORLEN ARENA mamy 2 sety chwytów – School Holds Set A (białe) i School Holds Set B (czarne) przykręcone wg. Lucas Dourdourekas.

Układ chwytów wg. Lucasa

Układ chwytów wg. Lucasa

Na tym układzie chwytów,  w tej chwil, wymyślonych jest ponad 300 “problemów” zaczynających się od stopnia bulderowgo 6A do 8A.

Jak się wspinamy?
Jak już wiemy jak i jakie mamy przykręcone chwyty to w zakładce MOONBOARD > Problems wyszukujemy z rozwijanego menu nasz układ chwytów i wybieramy interesujące nas “problemy”, które możemy filtrować przez trudność, datę czy ranking urody.

Przykładowy problem za 6A+

Przykładowy problem za 6A+ na układzie chwytów Lucasa

“Problemy” zaznaczone są czarnymi i czerwonymi kwadratami. Przy czym czarne to chwyty startowe i końcowe.

Zasady
W zakładce MOONBOARD > About the Moonboard możemy przeczytać o zasadach. W skrócie:
1. Starujemy z pozycji siedzącej
2. Startujemy oburącz na chwycie startowym, jeśli chwyt startowy jest jeden lub na chwytach (w czarnym kwadracie) i kończymy oburącz na chwycie końcowym, jeśli chwyt końcowy jest jeden lub na chwytach (w czarnym kwadracie)
3. Ręce i nogi tylko na zaznaczonych chwytach (w kwadratach)
4. Wszystkie chwyty mogą być łapane oburącz, można stawać obiema nogami, prawą lub lewą.
5. Do startu można używać wszystkich stopni na pionowej płycie ze stopniami. Powyżej tylko na zaznaczonych.
6. “Problemy” muszą zaczynać się poniżej 6 rzędu.
7.  “Problemy” muszą kończyć się na ostatnim rzędzie
8. Dozwolone jest używanie dowolną ilość i w dowolny sposób oznakowanych chwytów i stopni.

Moon Board w Orlen Arena

Na jednym z “problemów”

*) “Problem” – to krótka droga wspinaczkowa, która charakteryzuję się małą ilością, bardzo trudnych ruchów wspinaczkowych. Definicja wywodzi się z bulderingu.

Udostępnij.

O autorze

Michał Komorowski

Wspinacz i instruktor wspinaczki. Wspinaczka to moja pasja i robię to nieprzerwanie od 2002 roku. Wspinałem się w skałach i górach, w Polsce, na Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, Hiszpanii, Francji i USA. Poza tym pasjonują mnie podróże i fotografia, a ostatnio wróciłem do MTB. Szkoła wspinaczki EVEREST