Most

Jedynym miejscem nadającym się do wspinaczki, znajdującym się na wolnym powietrzu w Płocku, a zarazem bardzo ciekawym, są dwa przyczółki mostu im. Legionów Piłsudskiego. Przyczółki te zbudowane są z bloków granitowych, które tworzą podstawy mostu na obu brzegach Wisły.2015.11.most_1

Historycznie, wspinanie pod mostem rozpoczęło się w połowie lat 90 ubiegłego stulecia, kiedy to powstawały pierwsze drogi wspinaczkowe.

Przyczółek po stronie centrum miasta (północny brzeg Wisły) ma wysokość około 11 metrów, z czego 2/3 wysokości to połóg, a pozostała część to bardzo lekko położony pion zakończony granitowym gzymsem.
Na ścianie wyznaczonych jest kilka dróg + kombinacje. Wspinanie to techniczne skradanie się po małych chwytach i stopniach. Najprostsze drogi to V+ w skali krakowskiej.

Przyczółek po stronie Radziwia (południowy brzeg Wisły) jest niższy i ma wysokość około 6 metrów. Tworzy go pion od samej podstawy. Jednakże boki tego przyczółka nadają się także do wspinaczki i w najwyższym punkcie mają około 11 metrów pionu. Ze względu na asekurację, eksplorowana jest tylko wschodnia ściana. Na przyczółku wyznaczonych jest około 5 dróg.

Most kilka lat temu przeszedł remont, w ramach którego przyczółki zostały wypiaskowane. Spowodowało to poprawienie tarcia i polepszenia jakości wspinania.

Wspinanie na moście jest niebezpieczne i zabronione. Wspinaczka odbywa się dzięki uprzejmości Policji i Straży Miejskiej, która po naszych prośbach i wyjaśnieniach nie interweniuje, za co dziękujemy! Wspinaczka wymaga samodzielnego założenia punktów asekuracyjnych! Wymagana jest do tego wiedza z zakresu posługiwania się sprzętem wspinaczkowym!

Nie namawiamy nikogo do wspinaczki na moście! PKW Płocki Klub Wysokogórski oraz jego członkowie nie biorę odpowiedzialności za krzywdę osób, które postanowią wspinaczki na moście po przeczytaniu tego tekstu.