Podsumowanie roku 2016

0
Udostępnij.

Witam
Ostatni dzień grudnia to odpowiedni moment na podsumowanie działalności członków Płockiego Klubu Wysokogórskiego w mijającym roku 2016. A byliśmy w tym roku bardzo aktywni, zarówno w naszym mieście Płocku jak i na licznych wyjazdach.

Nowy rok 2016 członkowie Płockiego Klubu Wysokogórskiego rozpoczęli od wizyty w Veľkej Studenej dolinie w celu wspinaczki na lodospadach.
Lodospad Grosza (01.01.2016 r.)
O wyjeździe tym mogliście przeczytać na łamach klubowej strony. I jak pewnie pamiętacie zima 2015-2016 nie rozpieszczała – mocno się spóźniła, w górach było mało śniegu. Trudne warunki w Tatrach wygenerowały wiele wypadków, w związku z czym  postanowiliśmy zorganizować prelekcję BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH ZIMĄ.

2016.02.prelekcja03Na prelekcję zaprosiliśmy Bogusława Kowalskiego, Instruktora alpinizmu PZA, członka Klubu Wysokogórskiego Toruń.

Działalność Klubu skupiała się także wokół ścianki wspinaczkowej w ORLEN Arena. Jak wiecie, powstała dzięki wieloletnim staraniom Płockiego Klubu Wysokogórskiego. To właśnie tam wielu mieszkańców Płocka zaczęło swoją przygodę ze wspinaniem. To między innymi dla nowych adeptów wspinaczki Płocki Klub Wysokogórski zorganizował bezpłatną SEKCJĘ WSPINACZKOWĄ, która trwała do końca września.

2016.04.sekcja-baner

Przez te klika miesięcy, raz w tygodniu, w 4 grupach, kilkudziesięciu uczestników mogło poznawać i zgłębiać tajniki technik wspinaczkowych.

We wrześniu Płocki Klub Wysokogórski był organizatorem Wielkich Zawodów Wspinaczkowych 2016.

2016-09-zawody_2016_96

W zawodach uczestniczyło kilkadziesiąt zawodników w 5 kategoriach wiekowych. Drugie tyle obserwowało zmagania zawodników w wspinaczce na czas. W zawodach mógł wystartować każdy, wstęp był za darmo, ufundowane zostały cenne nagrody rzeczowe.

W miesiącu październiku Płocki Klub Wysokogórski zorganizował bezpłatne dla członków klubu  Warsztaty Wspinaczkowe. Tematem przewodnim warsztatów była nauka wspinaczki z dolną asekuracją. Warsztaty obejmowały 3 spotkania po 2 godziny.

Oczywiście działalność członków Płockiego Klubu Wysokogórskiego odbywała się na licznych wyjazdach. Oprócz wcześniej wspomnianego styczniowego wyjazdu na lodospady działaliśmy w wielu rejonach skalnych w Polsce i Europie. Jednym z wyjazdów była majowa i sierpniowa wizyta na greckiej wyspie KALYMNOS.

Były to kolejne nasze wizyty w tym raju wspinaczkowym i na pewno nie ostatnie. Liczba dróg wspinaczkowych, piękne okoliczności przyrody, stabilna pogoda, przyjaźni ludzie i międzynarodowe towarzystwo wspinaczy przyciąga jak magnes.

Na przełomie czerwca i lipca działaliśmy w innej mekce wspinaczki – ARCO. Tej włoskiej miejscowości nie trzeba specjalnie polecać – ponad 100 sektorów, tysiące dróg wspinaczkowych, jezioro i góry… Raj :)

2016-12-podsum_2016_03

Spędziliśmy ponad 2 tygodnie w ARCO zaglądając w znane nam bardzo dobrze sektory wspinaczkowe, ale odkrywając także nowe. Dodatkowo udało się znowu pojeździć na rowerach MTB

2016-12-podsum_2016_08

ARCO to raj dla kolarstwa zarówno szosowego jak i MTB. Podobnie jak dla wspinaczki ARCO jest stolicą kolarstwa, ale o tym niebawem na łamach klubowej strony www.

2016-12-podsum_2016_06

Członkowie Płockiego Klubu Wysokogórskiego działali prężnie także w Polskich rejonach skalnych, przede wszystkim na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. W zasadzie w okresie wakacji co weekend ktoś z Płocka działał wspinaczkowo na Jurze.

2016-12-podsum_2016_01

Dla wielu osób były to pierwsze wizyty w skałkach. Dzięki opiece członków Płockiego Klubu Wysokogórskiego nowi adepci wspinaczki mogli poznać miejsca i zasady uprawiania wspinaczki skalnej. Tak liczne grono nowych płockich wspinaczy to oczywiście spuścizna niedawno powstałej ścianki wspinaczkowej w ORLEN Arena.

2016-12-podsum_2016_05

Foto: Marek Halejuk

Udało się pocisnąć wiele dróg wspinaczkowych, a wieczorami, przy ognisku, zintegrować się i spędzić mile czas.

Jak już wcześniej wspomniałem, dzięki powstaniu centrum wspinaczkowego w ORLEN Arena grono wspinaczy w Płocku stale rośnie.

2016-12-podsum_2016_04

To właśnie tam, przede wszystkim, integruje i tworzy się płockie środowisko wspinaczkowe. To właśnie na ściance możesz spotkać nas, członków Płockiego Klubu Wspinaczkowego. To na ściance nierzadko umawiamy się na wspólne wyjazdy, doradzamy sobie, podpowiadamy “patenty” na przejście trudniejszych dróg wspinaczkowych. To dzięki temu w 2016 roku Płocki Klub Wspinaczkowy poszerzył się o kolejnych 18 nowych członków.

Życzmy sobie zatem aby Nowy Rok 2017 był co najmniej tak dobry jak ten którego właśnie żegnamy- tyle samo powrotów co wyjazdów!

Szczęśliwego Nowego Roku 2017!

Pozdrawiam – Michał Komorowski

P.S.
Relacja napisana jest zgodnie z moją wiedzą o wyjazdach Klubowiczów. Jeśli o kimś nie napisałem, a czuje się urażony, przepraszam :)

Udostępnij.

O autorze

Michał Komorowski

Wspinacz i instruktor wspinaczki. Wspinaczka to moja pasja i robię to nieprzerwanie od 2002 roku. Wspinałem się w skałach i górach, w Polsce, na Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, Hiszpanii, Francji i USA. Poza tym pasjonują mnie podróże i fotografia, a ostatnio wróciłem do MTB. Szkoła wspinaczki EVEREST